AVX Corporation TAJA475M020RNJ
TAJA475M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA475M020RNJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA475M020RNJ.pdf
Availability of TAJA475M020RNJ
QUANTITY
TAJA475M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA475M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA475M020RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA475M020RNJ
Related LinksTAJA475, TAJA475M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA475M020RNJ Details Description
Related parts for TAJA475M020RNJ
CONN SOCKET 20AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM20H/AE20M/HDM20H datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.020" .124" datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CLAMP RM 12 datasheet.pdf
20 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
OSC XO 148.35165MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V SMD datasheet.pdf