AVX Corporation TAJB226K006RNJ
TAJB226K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB226K006RNJ
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB226K006RNJ.pdf
Availability of TAJB226K006RNJ
QUANTITY
TAJB226K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB226K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB226K006RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB226K006RNJ
Related LinksTAJB226, TAJB226K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB226K006RNJ Details Description
Related parts for TAJB226K006RNJ
IC FILTER BANDPASS PROG 24-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
TWEEZER POINT STRONG OO 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW LLDS datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 850VDC RAD datasheet.pdf