AVX Corporation TAJB476K006SNJ
TAJB476K006SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB476K006SNJ
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB476K006SNJ.pdf
Availability of TAJB476K006SNJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAJB476K006SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB476K006SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB476K006SNJ
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB476K006SNJ
Related LinksTAJB476, TAJB476K006SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB476K006SNJ Details Description
Related parts for TAJB476K006SNJ
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW RPSM datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf