AVX Corporation TAJB685K025RNJ
TAJB685K025RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB685K025RNJ
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB685K025RNJ.pdf
Availability of TAJB685K025RNJ
QUANTITY
TAJB685K025RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB685K025RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB685K025RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB685K025RNJ
Related LinksTAJB685, TAJB685K025RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB685K025RNJ Details Description
Related parts for TAJB685K025RNJ
LED AMBER T1-3/4 RT ANG 5V PCB datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 30mA Backlight, Signage 56-QFN-EP (5x9) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
RES 400 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDM 5SMPR110F K datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf