AVX Corporation TAJC156K035RNJ
TAJC156K035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC156K035RNJ
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC156K035RNJ.pdf
Availability of TAJC156K035RNJ
QUANTITY
TAJC156K035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC156K035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC156K035RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC156K035RNJ
Related LinksTAJC156, TAJC156K035RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC156K035RNJ Details Description
Related parts for TAJC156K035RNJ
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 1KW datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
23 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W LEFT datasheet.pdf