AVX Corporation TAJC226K006RNJ
TAJC226K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC226K006RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC226K006RNJ.pdf
Availability of TAJC226K006RNJ
QUANTITY
TAJC226K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC226K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC226K006RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC226K006RNJ
Related LinksTAJC226, TAJC226K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC226K006RNJ Details Description
Related parts for TAJC226K006RNJ
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 10BAR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf