AVX Corporation TAJC474M050H
TAJC474M050H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC474M050H
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC474M050H.pdf
Availability of TAJC474M050H
QUANTITY
TAJC474M050H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC474M050H
Internal Part NumberEIS-TAJC474M050H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC474M050H
Related LinksTAJC47, TAJC474M050H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC474M050H Details Description
Related parts for TAJC474M050H
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 208CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CAP RCPT 20 CHAIN datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 19.56MM datasheet.pdf
WT3F HNDLMP 13W N/S HANDLE ONLY datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH ARRAY 8X12 40DIP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf