AVX Corporation TAJC475K025H
TAJC475K025H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC475K025H
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC475K025H.pdf
Availability of TAJC475K025H
QUANTITY
TAJC475K025H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC475K025H
Internal Part NumberEIS-TAJC475K025H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC475K025H
Related LinksTAJC47, TAJC475K025H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC475K025H Details Description
Related parts for TAJC475K025H
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB BLK 4" datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY FI-S 20POS 300MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf