AVX Corporation TAJC685M016H
TAJC685M016H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC685M016H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC685M016H.pdf
Availability of TAJC685M016H
QUANTITY
TAJC685M016H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC685M016H
Internal Part NumberEIS-TAJC685M016H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC685M016H
Related LinksTAJC68, TAJC685M016H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC685M016H Details Description
Related parts for TAJC685M016H
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR RAMP RM024 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 28MA 60 OHM TH datasheet.pdf