AVX Corporation TAJC686M016RNJ
TAJC686M016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC686M016RNJ
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC686M016RNJ.pdf
Availability of TAJC686M016RNJ
QUANTITY
TAJC686M016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC686M016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC686M016RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC686M016RNJ
Related LinksTAJC686, TAJC686M016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC686M016RNJ Details Description
Related parts for TAJC686M016RNJ
ADAPTER PROGRAMMER 44-TQFP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 64K 40DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CAB 14S GASKET FRTMT ALU datasheet.pdf
SEALED CONN WIRING BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 10W DO213AA datasheet.pdf