AVX Corporation TAJD106K050RNJ
TAJD106K050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD106K050RNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD106K050RNJ.pdf
Availability of TAJD106K050RNJ
QUANTITY
TAJD106K050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD106K050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD106K050RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD106K050RNJ
Related LinksTAJD106, TAJD106K050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD106K050RNJ Details Description
Related parts for TAJD106K050RNJ
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN 0402 SMD datasheet.pdf
Crystal 8.1920MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf