AVX Corporation TAJD107K016SNJ
TAJD107K016SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD107K016SNJ
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD107K016SNJ.pdf
Availability of TAJD107K016SNJ
QUANTITY
TAJD107K016SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD107K016SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD107K016SNJ
Standard Package1
SeriesTAJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD107K016SNJ
Related LinksTAJD107, TAJD107K016SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD107K016SNJ Details Description
Related parts for TAJD107K016SNJ
SCREWDRIVER PHILLIPS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.63V SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf