AVX Corporation TAJD156K025H
TAJD156K025H picture photo
Mfg. Part Number
TAJD156K025H
Brief Description
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD156K025H.pdf
Availability of TAJD156K025H
QUANTITY
TAJD156K025H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD156K025H
Internal Part NumberEIS-TAJD156K025H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD156K025H
Related LinksTAJD15, TAJD156K025H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD156K025H Details Description
Related parts for TAJD156K025H
CONN PLUG 100POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 18POS datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf