AVX Corporation TAJD225K050SNJ
TAJD225K050SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD225K050SNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD225K050SNJ.pdf
Availability of TAJD225K050SNJ
QUANTITY
TAJD225K050SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD225K050SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD225K050SNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD225K050SNJ
Related LinksTAJD225, TAJD225K050SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD225K050SNJ Details Description
Related parts for TAJD225K050SNJ
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G550 / 2K / F 1% datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W T18 datasheet.pdf