AVX Corporation TAJD476M020SNJ
TAJD476M020SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD476M020SNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
TAJD476M020SNJ.pdf
Availability of TAJD476M020SNJ
QUANTITY
TAJD476M020SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD476M020SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD476M020SNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD476M020SNJ
Related LinksTAJD476, TAJD476M020SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD476M020SNJ Details Description
Related parts for TAJD476M020SNJ
REPL PCB/IC BLCK W/CNTRL 2510ESD datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C27 DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
POSITION DEVICE FOR BENCH MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS MINI-BOX datasheet.pdf