AVX Corporation TAJD477M006RNJ
TAJD477M006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD477M006RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
TAJD477M006RNJ.pdf
Availability of TAJD477M006RNJ
QUANTITY
TAJD477M006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD477M006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD477M006RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD477M006RNJ
Related LinksTAJD477, TAJD477M006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD477M006RNJ Details Description
Related parts for TAJD477M006RNJ
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 44POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 15MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf