AVX Corporation TAJD685K050SNJ
TAJD685K050SNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD685K050SNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD685K050SNJ.pdf
Availability of TAJD685K050SNJ
QUANTITY
TAJD685K050SNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD685K050SNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD685K050SNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD685K050SNJ
Related LinksTAJD685, TAJD685K050SNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD685K050SNJ Details Description
Related parts for TAJD685K050SNJ
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 95MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 529FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf