AVX Corporation TAJE477K010H
TAJE477K010H picture photo
Mfg. Part Number
TAJE477K010H
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TAJE477K010H.pdf
Availability of TAJE477K010H
QUANTITY
TAJE477K010H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJE477K010H
Internal Part NumberEIS-TAJE477K010H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJE477K010H
Related LinksTAJE47, TAJE477K010H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJE477K010H Details Description
Related parts for TAJE477K010H
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1KOHM 110DEG 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-PDIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 210 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LIGHT PIPE VERT 0.400" FLAT FACE datasheet.pdf