AVX Corporation TAJK475K016RNJ
TAJK475K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJK475K016RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJK475K016RNJ.pdf
Availability of TAJK475K016RNJ
QUANTITY
TAJK475K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJK475K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJK475K016RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJK475K016RNJ
Related LinksTAJK475, TAJK475K016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJK475K016RNJ Details Description
Related parts for TAJK475K016RNJ
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.6A SOT363 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MMZ-2420-E2 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC DO214AB datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
PWRBLADE R/A REC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf