AVX Corporation TAJP225K020RNJ
TAJP225K020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJP225K020RNJ
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 0805
Datasheet Download
TAJP225K020RNJ.pdf
Availability of TAJP225K020RNJ
QUANTITY
TAJP225K020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJP225K020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJP225K020RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJP225K020RNJ
Related LinksTAJP225, TAJP225K020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJP225K020RNJ Details Description
Related parts for TAJP225K020RNJ
IC OP AMP P-P COMP MCPWR 8VSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
RES 111K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf