AVX Corporation TAJR105M010RNJ
TAJR105M010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR105M010RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR105M010RNJ.pdf
Availability of TAJR105M010RNJ
QUANTITY
TAJR105M010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR105M010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR105M010RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR105M010RNJ
Related LinksTAJR105, TAJR105M010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR105M010RNJ Details Description
Related parts for TAJR105M010RNJ
COUNTER LCD 6 CHAR 12-48V T/H datasheet.pdf
CORD GUARD,DIN CONNECTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
ENCODER 9MM SQ RT ANGLE datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/RED datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf