AVX Corporation TAJR106M010RNJ
TAJR106M010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR106M010RNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR106M010RNJ.pdf
Availability of TAJR106M010RNJ
QUANTITY
TAJR106M010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR106M010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR106M010RNJ
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR106M010RNJ
Related LinksTAJR106, TAJR106M010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR106M010RNJ Details Description
Related parts for TAJR106M010RNJ
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT GREEN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RACK MNT SHLF VENTED 19" 2U BLCK datasheet.pdf
CONN 7/8" 3POS SOCKET datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 26TSOP datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
37P HDP20 PLUG ASS datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf