| Internal Part Number | EIS-XPC15GTC | |
| Series | XPC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 90 mV (12V) | |
| Accuracy | ±1% | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 16 V | |
| Port Size | Male - 0.19" (4.83mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | * | |
| Maximum Pressure | 45 PSI (310.26 kPa) | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |