AVX Corporation TAJR334K025RNJ
TAJR334K025RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR334K025RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.33UF 25V 10% 0805
Datasheet Download
TAJR334K025RNJ.pdf
Availability of TAJR334K025RNJ
QUANTITY
TAJR334K025RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR334K025RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR334K025RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)