AVX Corporation TAJS155K006RNJ
TAJS155K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS155K006RNJ
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
TAJS155K006RNJ.pdf
Availability of TAJS155K006RNJ
QUANTITY
TAJS155K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS155K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS155K006RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS155K006RNJ
Related LinksTAJS155, TAJS155K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS155K006RNJ Details Description
Related parts for TAJS155K006RNJ
CONN HEADER 24POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DDR SYNC BUCK CTRL REF 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf