AVX Corporation TAJS225K020RNJ
TAJS225K020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS225K020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
TAJS225K020RNJ.pdf
Availability of TAJS225K020RNJ
QUANTITY
TAJS225K020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS225K020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS225K020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS225K020RNJ
Related LinksTAJS225, TAJS225K020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS225K020RNJ Details Description
Related parts for TAJS225K020RNJ
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
STACK MINI BANANA 24" BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO220FP datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4HI 3MM SQUARE datasheet.pdf
FUSE FAST .750A 600V MIDGET datasheet.pdf
USB 1-CH PWR SW, SO-8TR datasheet.pdf
CONTACT BLOCK datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf