AVX Corporation TAJS474M035RNJ
TAJS474M035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS474M035RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS474M035RNJ.pdf
Availability of TAJS474M035RNJ
QUANTITY
TAJS474M035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS474M035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS474M035RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS474M035RNJ
Related LinksTAJS474, TAJS474M035RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS474M035RNJ Details Description
Related parts for TAJS474M035RNJ
IC POT DUAL ADDRESS 100K 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VALVE datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf