AVX Corporation TAJS474M050RNJ
TAJS474M050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS474M050RNJ
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS474M050RNJ.pdf
Availability of TAJS474M050RNJ
QUANTITY
TAJS474M050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS474M050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS474M050RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS474M050RNJ
Related LinksTAJS474, TAJS474M050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS474M050RNJ Details Description
Related parts for TAJS474M050RNJ
CONN PIN ASSY 216POS #22 datasheet.pdf
FUSE E400A 690V 1FKE/90 AR UC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24172-706 15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SLZF 5.08/16 OG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf