AVX Corporation TAJS475M006RNJ
TAJS475M006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS475M006RNJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS475M006RNJ.pdf
Availability of TAJS475M006RNJ
QUANTITY
TAJS475M006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS475M006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS475M006RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS475M006RNJ
Related LinksTAJS475, TAJS475M006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS475M006RNJ Details Description
Related parts for TAJS475M006RNJ
IC CPLD 32MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16WQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf