AVX Corporation TAJV107M020RNJ
TAJV107M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJV107M020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 20% 2924
Datasheet Download
TAJV107M020RNJ.pdf
Availability of TAJV107M020RNJ
QUANTITY
TAJV107M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJV107M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJV107M020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJV107M020RNJ
Related LinksTAJV107, TAJV107M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJV107M020RNJ Details Description
Related parts for TAJV107M020RNJ
DAUGHTER CARD W/DISCRETE INTRFC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 24-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
3 UP T1 LED CBI ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XNOVA WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 6C datasheet.pdf