AVX Corporation TAJW106M020RNJ
TAJW106M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJW106M020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
TAJW106M020RNJ.pdf
Availability of TAJW106M020RNJ
QUANTITY
TAJW106M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJW106M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJW106M020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJW106M020RNJ
Related LinksTAJW106, TAJW106M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJW106M020RNJ Details Description
Related parts for TAJW106M020RNJ
IDC CABLE - MKC26K/MC26M/X datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8-3.6V 30W datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 98A PLUS220 datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .2W 45MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MICRO 31 M 18" YEL JACKP datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
BLUETOOTH 4.0 LOW ENERGY BLE MIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W SMA datasheet.pdf