AVX Corporation TAJW155K050RNJ
TAJW155K050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJW155K050RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TAJW155K050RNJ.pdf
Availability of TAJW155K050RNJ
QUANTITY
TAJW155K050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJW155K050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJW155K050RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJW155K050RNJ
Related LinksTAJW155, TAJW155K050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJW155K050RNJ Details Description
Related parts for TAJW155K050RNJ
GDT 90V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PLUG HSG 40POS 0.8MM MICRO INT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.4A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 59MA 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 50POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf