AVX Corporation TAJY337K006RNJ
TAJY337K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJY337K006RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
TAJY337K006RNJ.pdf
Availability of TAJY337K006RNJ
QUANTITY
TAJY337K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJY337K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJY337K006RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJY337K006RNJ
Related LinksTAJY337, TAJY337K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJY337K006RNJ Details Description
Related parts for TAJY337K006RNJ
IDC CABLE - MCS40K/MC40G/X datasheet.pdf
CABLE 10MM HIGH FLEX SHIELD 100M datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 15M datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 4AWG #1/4 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 7.62MM ORANGE datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FP-13 0C1-2 datasheet.pdf
BTS VW 3 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf