AVX Corporation TAJY476K016RNJ
TAJY476K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJY476K016RNJ
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TAJY476K016RNJ.pdf
Availability of TAJY476K016RNJ
QUANTITY
TAJY476K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJY476K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJY476K016RNJ
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJY476K016RNJ
Related LinksTAJY476, TAJY476K016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJY476K016RNJ Details Description
Related parts for TAJY476K016RNJ
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY FIXED V/I 7DD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 2A DPAK datasheet.pdf
ATTENUATOR F/OPTIC 15.0 DB datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
FZ LITE CONTR 2 CAMERA NPN datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf