AVX Corporation TAJY477M002RNJ
TAJY477M002RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJY477M002RNJ
Brief Description
CAP TANT 470UF 2.5V 20% 2917
Datasheet Download
TAJY477M002RNJ.pdf
Availability of TAJY477M002RNJ
QUANTITY
TAJY477M002RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJY477M002RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJY477M002RNJ
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJY477M002RNJ
Related LinksTAJY477, TAJY477M002RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJY477M002RNJ Details Description
Related parts for TAJY477M002RNJ
CONN MCX PLUG STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 300 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf