AVX Corporation TAP104K035SCS
TAP104K035SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP104K035SCS
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP104K035SCS.pdf
Availability of TAP104K035SCS
QUANTITY
TAP104K035SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP104K035SCS
Internal Part NumberEIS-TAP104K035SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP104K035SCS
Related LinksTAP104, TAP104K035SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP104K035SCS Details Description
Related parts for TAP104K035SCS
DIODE GEN PURP 75V 150MA DO35 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS datasheet.pdf
RES SMD 51M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSUB DUST CAP FE 09P BLACK datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 50PPM datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf