AVX Corporation TAP104K050SCS
TAP104K050SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP104K050SCS
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP104K050SCS.pdf
Availability of TAP104K050SCS
QUANTITY
TAP104K050SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP104K050SCS
Internal Part NumberEIS-TAP104K050SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP104K050SCS
Related LinksTAP104, TAP104K050SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP104K050SCS Details Description
Related parts for TAP104K050SCS
FILTER SAW 1.95GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC DEL LN 256TAP 137.5NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 7.5KV datasheet.pdf