AVX Corporation TAP105K050GSB
TAP105K050GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP105K050GSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP105K050GSB.pdf
Availability of TAP105K050GSB
QUANTITY
TAP105K050GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105K050GSB
Internal Part NumberEIS-TAP105K050GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105K050GSB
Related LinksTAP105, TAP105K050GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105K050GSB Details Description
Related parts for TAP105K050GSB
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.2A 820 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/14/270F SN OR BX datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
D SUB FE RA 7W2_20 A_S4_METAL BR datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD datasheet.pdf
TVS DIODE 152VWM 273VC BPKG AXL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf