AVX Corporation TAP105K050HCD
TAP105K050HCD picture photo
Mfg. Part Number
TAP105K050HCD
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP105K050HCD.pdf
Availability of TAP105K050HCD
QUANTITY
TAP105K050HCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105K050HCD
Internal Part NumberEIS-TAP105K050HCD
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105K050HCD
Related LinksTAP105, TAP105K050HCD Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105K050HCD Details Description
Related parts for TAP105K050HCD
CONN HEADER VERT 2MM 96POS 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV4904V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 10-MLF (3x3) datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO214AC datasheet.pdf