Vishay/Dale RNC50J7503FRB14
RNC50J7503FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7503FRB14
Brief Description
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7503FRB14.pdf
Availability of RNC50J7503FRB14
QUANTITY
RNC50J7503FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7503FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7503FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7503FRB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7503FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7503FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J7503FRB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC OPAMP GP 480KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 56POS DUAL PCB datasheet.pdf