Littelfuse V82ZS20P
V82ZS20P picture photo
Mfg. Part Number
V82ZS20P
Brief Description
VARISTOR 73V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V82ZS20P.pdf
Availability of V82ZS20P
QUANTITY
V82ZS20P Order Process
Ship out your order
Specifications of V82ZS20P
Internal Part NumberEIS-V82ZS20P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy25J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V82ZS20P
Related LinksV82Z, V82ZS20P Datasheet, Littelfuse Distributor
V82ZS20P Details Description
Related parts for V82ZS20P
RES SMD 62 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V 0805 datasheet.pdf
XMITTER MOD 1300NM 155M 16DIP ST datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 40-QFN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A MUHFM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf