AVX Corporation TAP106J006CCS
TAP106J006CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106J006CCS
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP106J006CCS.pdf
Availability of TAP106J006CCS
QUANTITY
TAP106J006CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106J006CCS
Internal Part NumberEIS-TAP106J006CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106J006CCS
Related LinksTAP106, TAP106J006CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106J006CCS Details Description
Related parts for TAP106J006CCS
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf