AVX Corporation TAP106K035SCS
TAP106K035SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106K035SCS
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP106K035SCS.pdf
Availability of TAP106K035SCS
QUANTITY
TAP106K035SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106K035SCS
Internal Part NumberEIS-TAP106K035SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106K035SCS
Related LinksTAP106, TAP106K035SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106K035SCS Details Description
Related parts for TAP106K035SCS
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
8331-24 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 85POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf