AVX Corporation TAP106M006SRW
TAP106M006SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M006SRW
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M006SRW.pdf
Availability of TAP106M006SRW
QUANTITY
TAP106M006SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M006SRW
Internal Part NumberEIS-TAP106M006SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M006SRW
Related LinksTAP106, TAP106M006SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M006SRW Details Description
Related parts for TAP106M006SRW
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 500V OUT 6.0MA 2-3W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 80POS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
GDT 120V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf