AVX Corporation TAP106M016SRW
TAP106M016SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M016SRW
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M016SRW.pdf
Availability of TAP106M016SRW
QUANTITY
TAP106M016SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M016SRW
Internal Part NumberEIS-TAP106M016SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M016SRW
Related LinksTAP106, TAP106M016SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M016SRW Details Description
Related parts for TAP106M016SRW
IC OPAMP CFA 200MHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 10MLF datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 10A TO-3PF datasheet.pdf
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X40.2 GRY datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
IC FPGA 904 I/O 1704BGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf