AVX Corporation TAP107K020CCS
TAP107K020CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP107K020CCS
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP107K020CCS.pdf
Availability of TAP107K020CCS
QUANTITY
TAP107K020CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107K020CCS
Internal Part NumberEIS-TAP107K020CCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107K020CCS
Related LinksTAP107, TAP107K020CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107K020CCS Details Description
Related parts for TAP107K020CCS
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SOD723 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RAIL FRAME LOC 3" ALUMINUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BLOCKOUT DEV FOR LC DUPLEX ADAPT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.7A TO277A datasheet.pdf