AVX Corporation TAP107M010SPA
TAP107M010SPA picture photo
Mfg. Part Number
TAP107M010SPA
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP107M010SPA.pdf
Availability of TAP107M010SPA
QUANTITY
TAP107M010SPA Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107M010SPA
Internal Part NumberEIS-TAP107M010SPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107M010SPA
Related LinksTAP107, TAP107M010SPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107M010SPA Details Description
Related parts for TAP107M010SPA
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC CAN TXRX HI-SPEED 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 348 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO213AB datasheet.pdf