AVX Corporation TAP156K016CCS
TAP156K016CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP156K016CCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP156K016CCS.pdf
Availability of TAP156K016CCS
QUANTITY
TAP156K016CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP156K016CCS
Internal Part NumberEIS-TAP156K016CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP156K016CCS
Related LinksTAP156, TAP156K016CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP156K016CCS Details Description
Related parts for TAP156K016CCS
RES SMD 3.83K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 33V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
M801 4C 4#23 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
100UF 25V 13X29 85C AXI datasheet.pdf