AVX Corporation TAP156K025GSB
TAP156K025GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP156K025GSB
Brief Description
CAP TANT 15UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP156K025GSB.pdf
Availability of TAP156K025GSB
QUANTITY
TAP156K025GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP156K025GSB
Internal Part NumberEIS-TAP156K025GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP156K025GSB
Related LinksTAP156, TAP156K025GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP156K025GSB Details Description
Related parts for TAP156K025GSB
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SSOP datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.0 OHM 1/8W JUMP AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100'NM PL259SDR datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf