AVX Corporation TAP157M016HSB
TAP157M016HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP157M016HSB
Brief Description
CAP TANT 150UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP157M016HSB.pdf
Availability of TAP157M016HSB
QUANTITY
TAP157M016HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP157M016HSB
Internal Part NumberEIS-TAP157M016HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP157M016HSB
Related LinksTAP157, TAP157M016HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP157M016HSB Details Description
Related parts for TAP157M016HSB
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN HOUSING PH 9POS 2MM WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 8" 7A FIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 26P-26P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf